Zmywarka w kuchni – przegląd popularnych modeli

Zmywarka w kuchni – przegląd popularnych modeli
AGD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup zmywarki to spory, najczęściej jednorazowy wydatek i to pomimo zróżnicowanej cenowo oferty. Do niedawna traktowany jak fanaberie znudzonej gospodyni, dzisiaj doceniony za swoje zalety pod wieloma względami. Zmywarka przede wszystkim pozwala na oszczędzenie wody – do umycia jednego wsadu potrzebuje jej znacząco mniej niż tę samą ilością naczyń myłoby się pod bieżącą wodą. A tak najczęściej wykonuje się tę czynność.

Jak kupować zmywarkę?

Zmywarki dzielą się na dwie podstawowe grupy: do zabudowy i wolnostojące. Typ wybranej zmywarki nie ma wpływu na jej parametry. Każda z wiodących firm zajmująca się produkcją zmywarek produkuje oba typy. Dlatego kryterium wyboru zmywarki pod tym kątem jest czysto subiektywne i najczęściej zależy po prostu od powierzchni kuchni. Dlatego pozostawiając lokalizację zmywarki w gestii indywidualnej decyzji, kupując to urządzenie warto zwrócić uwagę na inne jej cechy, które wywrą wpływ na komfort codziennego użytkowania oraz zasobność naszego portfela.

Klasa energetyczna zmywarki

Każda firma produkująca zmywarki produkuje kolejne ich modele o zmiennych parametrach i to one głównie wpływają na cenę urządzenia. Dlatego kupując zmywarkę, ważniejsze są jej parametry niż nazwa producenta. Na poziomie technologii średniej jakości, a przede wszystkim taką kupujemy, decydują przyzwyczajenia i siła marketingu niż rzeczywiste różnice pomiędzy firmami.
Każda firma ma obowiązek przyporządkowania swojego produktu do określonej klasy energetycznej. Wartość ta informuje o średnim zużyciu energii dla jednego wsadu. Opisuje się ją w skali od A+++ do G, gdzie klasa A+++ to produkty o najmniejszym zużyciu energii. Do domowego użytkowania zaleca się urządzenia o klasach A z kolejnymi plusami. Takie parametry eksploatacji posiadają wszystkie dostępne na naszym rynku zmywarki, czyli: Bosch, Electrolux, Whirlpool, Siemens, Hotpoint-Ariston, Amica, Beko czy Mastercook.

Pojemność zmywarki

Każda z powyższych firm produkuje zmywarki o dwóch pojemnościach i tym samym o różnej szerokości. Zmywarki o szer. 45 cm jednorazowo umyją 8-10 kompletów naczyń, natomiast urządzenia o szer. 60 cm mieszczą 15 kompletów. Na wybór węższego produktu najczęściej mają wpływ: powierzchnia kuchni i ilość członków rodziny.

Poziom hałasu

Ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki jest poziom hałasu, jakie wytwarza urządzenie. I tutaj również każdy z producentów: Bosch, Electrolux, Whirlpool, Siemens, Hotpoint-Ariston, Amica, Beko czy Mastercook oferuje urządzenia o zróżnicowanych parametrach. Najwięcej modeli wytwarza hałas w wysokości 40-45 dB. Poziom wytwarzanego hałasu będzie miał szczególne znaczenie w mieszkaniach z kuchnią otwartą na salon, w małych mieszkaniach, gdzie w sypialniach pozostawia się otwarte na noc drzwi. Nadmierny hałas zmywarki może naprawdę przeszkadzać nocą.

Funkcje mycia

Zmywarki najczęściej różnią się zakresem opcji funkcji. Warto zwrócić uwagę czy dany model posiada np.: krótki cykl mycia: 30-minutowy. To niezwykle użyteczna opcja, zwłaszcza, gdy czeka nas mycie kilku wsadów.

truthfulfolks

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*