Rodzaje wanien – co warto rozważyć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka jest istotnym pomieszczeniem w każdym domu i mieszkaniu. Trudno byłoby mieszkać w mieszkaniu, które nie posiada łazienki. W łazience znajdować się muszą różne urządzenia oraz przedmioty, które są w niej niezbędne. Na podstawowe wyposażenie każdej łazienki składają się przede wszystkim: umywalka, toaleta, prysznic, szafki, a także wanna.

Nie w każdym domu znajduje się wanna, jednak jest ona obecna w wielu łazienkach. Pozwala ona dbać o codzienną higienę człowieka. Jednak wanna może być miejscem relaksowania się i spędzania czasu na przyjemnej długiej kąpieli. Wiele osób decyduje się zamontować ten przyrząd w swojej łazience właśnie ze względu na jego funkcję umożliwiającą odpoczynek. Dzisiaj na rynku znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów wanien. Poniżej opiszemy, które rodzaje warte są rozważenia.

Dostępne w sklepach wanny różnią się między sobą wieloma elementami. Istnieją różne materiały, z których wykonać można wannę. Mają one rozmaite rozmiary oraz kształty.

Materiały, z których produkuje się dzisiaj wanny

Wanny akrylowe
Materiał, z jakiego są wykonane wanny to polimetakrylan metylu, często wzmacniany poliestrem oraz włóknem szklanym. Wanny akrylowe cechują się niezłą wytrzymałością oraz są ciepłe w dotyku.
Z minusów tego rodzaju wanien można wymienić to, że dość łatwo można je zarysować. Jeżeli chodzi o termoizolację, to wanny akrylowe są lepsze pod tym względem od wanien stalowych, jednak gorsze niż żeliwne.

Wanny stalowe
Na początku warto powiedzieć, że wanny takie są wyjątkowo odporne na zarysowania. Są one bardzo trwałe i stabilne. Jednak wanna taka ma również minusy. Jednym z nich jest fakt, że jest ona zimna w dotyku. Ponadto, ciepła woda nalana do wanny stalowej szybko traci ciepło. W celu poprawy termoizolacji, wanny stalowe można obłożyć styropianem.

Wanny z konglomeratu
Wanny tego typu produkuje się na bazie dwóch lub nawet więcej materiałów. Najpopularniejszym z nich są kwarc połączony z akrylem oraz konglomerat mineralny. Tego rodzaju wanny są miłe w dotyku oraz dobrze trzymają ciepło.

Wanny z kamienia
Wanny te są nieco droższe. Wykonywane mogą być z różnych kamieni. Bardzo często spotkać można wanny marmurowe. Przeznaczone są dla osób, które lubią duży luksus. Są bardzo odporne na zarysowania. Minusem może być ogromny koszt takich wanien.

Do łazienki możemy wybrać wanny wolnostojące lub do zabudowy. W przypadku tego drugiego rodzaju wanien można skorzystać z obudów, które dedykowane są do wanien albo istnieje też możliwość wybrania konstrukcji stałych, takich jak wanny z płytkami.

Kształty wanien

Wanny możemy podzielić ze względu na ich kształt. Wybór zależy zarówno od upodobań danej osoby, która wannę kupuje, jak i od miejsca w łazience, które przeznaczone jest na wannę. Wyróżnić możemy wanny prostokątne, narożne, owalne i okrągłe.

Dodatki do wanien

Żadna wanna nie może być użyteczna bez kilku akcesoriów. Oczywiście każda musi posiadać baterie, dzięki którym można będzie lać do niej wodę. W wannach można też zastosować słuchawki prysznicowe. Wokół wanny dobrze mieć jakieś półki, miejsca na mydło, chwyty, na których można wieszać ręczniki. W dzisiejszych czasach wanny mogą mieć różne dodatki. Producenci dodają do nich różne ciekawe akcesoria. Interesujące są wanny z hydromasażem, dzięki czemu mogą być one miejscem, którego użytkownicy łazienki nie będą chcieli opuszczać.
Jak widzimy, aktualni producenci wanien dają nam szeroki wybór swoich produktów. Warto rozważyć każdą z ofert. Oczywiście trzeba wybierać to, co jest nam potrzebne, nie warto nigdy przepłacać, kupując wypasioną wannę, z której funkcji nie będziemy często korzystać.

truthfulfolks

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*