Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci różnie reagują na pojawienie się młodszego braciszka, czy siostrzyczki. Reakcje różnią się zależnie od wieku, charakteru dziecka, relacji między rodzicami i dzieckiem oraz wielu innych czynników. Oto kilka podpowiedzi, jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa.

W tej kwestii raczej nie ma reguły i trudno byłoby przewidzieć, jak na przyjście rodzeństwa zareaguje nasze dziecko. Są jednak sposoby, aby przygotować malucha na pojawienie się nowego brata, czy siostry.

Photo by: 460273, from: Pixabay 

Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?

Koniecznie zróbcie to razem – oboje rodzice, najlepiej w miejscu, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie, np. w domu. Bądźcie gotowi na najróżniejsze emocje oraz wiele pytań.

Wspólne przygotowania na przyjście rodzeństwa

Możemy spróbować zachęcić dziecko do pomocy w przygotowaniach na pojawienie się brata lub siostry. Mogą to być wspólne zakupy, pomoc w urządzaniu pokoju, czy wybór zabawek. Ważne, aby do niczego dziecka nie zmuszać, ale spróbować włączyć je we wspólne oczekiwanie.

Dziecko potrzebuje uwagi

Pamiętajmy, aby w czasie oczekiwania na przyjście malucha na świat, nie zaniedbywać starszego dziecka. Cały czas potrzebuje ono uwagi i będzie jej potrzebowało także po pojawieniu się nowego brata, czy siostry. To ważne, aby czuło, że nadal jest tak samo ważne.

truthfulfolks

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*