Czy można ubezpieczyć zwierzęta domowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zwierzęta towarzyszą nam od zarania dziejów. Mówi się również, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. O ile ubezpieczenie zwierząt, które pracują na roli w gospodarstwie, nie są nowością, tak polisa zwierząt domowych i owszem. W naszym kraju jeszcze ten rodzaj rozszerzenia ubezpieczenia nie jest bardzo popularny. Dlaczego warto ubezpieczyć zwierzęta domowe? Ile to kosztuje? 

Ubezpieczenie zwierząt domowych – na czym to polega?

Jak już wspomniano we wstępie, aby ubezpieczyć swoje zwierzęta domowe, trzeba wykupić najpierw polisę mieszkaniową. Jej podstawowa wersja chroni mury, czyli samą nieruchomość oraz ewentualnie elementy stałe. Zwierzęta domowe są zaliczane do ruchomości i ich polisę możesz wykupić w ramach rozszerzenia. W zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego nazwa tego dodatku się różni. Może być on nazwany mieniem ruchowym, ruchomością czy wyposażeniem. Jest to szeroka kategoria, a w jej skład wchodzą sprzęty RTV oraz AGD, ubrania, rzeczy osobiste oraz właśnie zwierzęta domowe.

Pakiet OC w życiu prywatnym – jak to działa i co to ma wspólnego ze zwierzętami?

Wszyscy kierowcy wiedzą, czym jest ubezpieczenie OC. Każdy samochód musi mieć wykupioną tę polisę. Jeśli jest się sprawcą kolizji lub wypadku, w którym ucierpi inny człowiek, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci za Ciebie odszkodowanie. OC w życiu prywatnym działa tak samo. Jeśli dojdzie do jakiegoś zdarzenia, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. W ramach tej polisy można ubezpieczyć również swoje zwierzęta domowe. Kiedy np. pies pogryzie sąsiada, firma, w której wykupiłeś OC, wypłaci mu rekompensatę. Jest to zabezpieczenie na wypadek takich sytuacji. Dzięki temu nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

OC w życiu prywatnym połączone z ubezpieczeniem zwierząt domowych zabezpiecza Cię również na kilka innych sytuacji losowych. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie nie tylko w przypadku pogryzienia przez psa, lecz także, jeśli Twój pupil uszkodzi mienie osoby trzeciej, np. podrapie drzwi lub zniszczy ogródek. OC obejmuje także ubezpieczenie na wypadek zniszczeń spowodowanych przez zwierzaka np. w trakcie pobytu w hotelu. Wypłacenie polisy będzie miało miejsce tylko wtedy, gdy dojdzie do zniszczenia majątku lub uszczerbku na zdrowiu osoby trzeciej. Jeśli np. pies, zniszczy drzwi w Twoim domu, nie masz podstaw do żądania wypłacenia odszkodowania. Więcej na ten temat możesz znaleźć na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/czy-mozna-ubezpieczyc-zwierzeta-domowe.

Polisa zwierząt domowych – co obejmuje?

Zwierzęta domowe są chronione na tej samej zasadzie, co inne ruchomości w domu czy mieszkaniu. Ubezpieczenie zostanie Ci wypłacone, jeśli Twój pupil zginie na skutek pożaru, powodzi lub innych zdarzeń losowych. Jest to także zabezpieczenie na wypadek zdarzeń komunikacyjnych z jego udziałem czy otrucia przez osoby trzecie. Niektóre pakiety zawierają również zapewnienie hospitalizacji. Musisz pamiętać, że ubezpieczenie nie obejmuje śmierci zwierzęcia z przyczyn naturalnych, jego ucieczki z domu czy szkód, które wyrządzi na terenie domu.

Koszt ubezpieczenia zwierząt domowych

Koszt polisy mieszkaniowej wraz z rozszerzeniem, który będzie chronił Twoje zwierzęta domowe, zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Każda firma na podstawie różnych czynników indywidualnie wycenia wysokość składki. Ceny wahają się od 250 do 650 złotych w skali roku. To spora różnica, dlatego przed wyborem polisy warto przejrzeć kilka dostępnych ofert. Aby to zrobić, możesz skorzystać z porównywarki online, która znajduje się na stronie ubezpieczeniemieszkania.pl. Dzięki niej bez wychodzenia z domu sprawdzisz kilka ofert i wybierzesz tę, która w Twojej opinii będzie najlepsza.

Zdjęcie główne: Cristian Castillo/unsplash.com

truthfulfolks

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*