Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń domowych, w których musimy zatroszczyć się o skuteczną wentylację. Wpływa ona nie tylko na lepszy komfort użytkowania, ale również i na nasze bezpieczeństwo, o czym czasami zdarza nam się zapomnieć. Na co zwrócić uwagę, planując wentylację łazienki? O czym pod żadnym pozorem nie wolno nam zapomnieć?
W pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia czy łazienka, właściwa wentylacja jest kluczowa. Pozwala nam na odpowiednie odprowadzanie nadmiaru pary wodnej i dwutlenku węgla. Ułatwia również uniknięcie niebezpiecznego dla zdrowia grzyba, który uwielbia wilgotne i ciepłe miejsca. Bez właściwej wentylacji trudno nam będzie pozbyć się w niektórych miejscach pleśni i brzydkich zapachów.
Niezależnie od tego, czy nasza łazienka ma okno, które pozwala nam na wietrzenie pomieszczenia, musimy zatroszczyć się również o inne elementy odpowiadające za właściwą cyrkulację powietrza. Inne, czyli jakie?
Jednym z ważniejszych elementów odpowiedzialnych za skuteczną wentylację w łazience są odpowiednie drzwi. Kluczem jest tutaj możliwość swobodnego przepływu mas powietrza, nawet kiedy są one zamknięte. Jak tego dokonać? Wystarczy wybrać drzwi, które mają wbudowane otwory bądź kratkę, przez którą można odprowadzać nadmiar pary wodnej w trakcie lub po długiej gorącej kąpieli.
Wyświetl ten post na Instagramie
Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy wentylacji: grawitacyjną oraz mechaniczną. Która lepiej sprawdzi się w warunkach łazienkowych?
Ten typ wentylacji polega na samoczynnej wymianie mas powietrznych dzięki zamontowanym kanałom wentylacyjnym oraz kratkom. Poprzez kanał wentylacyjny na zewnątrz wydostaje się ciepłe i wilgotne powietrze, zaś do środka ma szansę dostać się z zewnątrz to świeże i chłodne. Wentylacja grawitacyjna nie wymaga od nas dużego zainteresowania oraz nakładów finansowych, jednak musimy liczyć się z tym, że jest ona skuteczna głównie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy spadają temperatury na zewnątrz. Latem nie jest już tak efektywna.
Podczas montażu wentylacji grawitacyjnej musimy pamiętać o właściwym umiejscowieniu kratki wentylacyjnej, która nie może znajdować się na innej wysokości niż 15 cm od sufitu. Wysokość ta zapewnia optymalną wymianę powietrza.
Co do zasady i konstrukcji nie różni się specjalnie od wentylacji grawitacyjnej. Jest jednak wzbogacona o mały wentylator umieszczony w kanale wentylacyjnym. Niestety musimy pamiętać, że ten typ wentylacji nie nadaje się do montażu, jeśli w naszej łazience znajduje się piecyk gazowy odpowiedzialny za podgrzewanie wody. Mechaniczne kratki wentylacyjne należy montować bezpośrednio nad wanną bądź kabiną prysznicową. Dzięki temu wytworzona podczas kąpieli para wodna ma szansę na szybkie ujście. Wentylacja mechaniczna, choć zdecydowanie bardziej wydajna, ma jednak swój mały minus. Musimy pamiętać o jej włączeniu. W innym przypadku znajdujący się w kanałach wentylator dodatkowo utrudnia wymianę powietrzną, co może doprowadzić do niechcianych przez nas konsekwencji. Jednak jest na to sposób. Można zamontować czujnik, który będzie załączał system automatycznie. Niestety jego montaż znacznie podnosi koszt instalacji.
Zdjęcie główne: Cameron Smith/unsplash.com